Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Barkod, fonksiyonel ve teknolojiye entegre edilebilen yapısı sayesinde tedarik zincirindeki yerini hızlı bir biçimde almıştır bunun akabinde ise her geçen gün barkodun kullanıldığı alanlar hızlı bir biçimde artış göstermiştir.  İşletmeler üzerinde bulunan iş yükünü bir hali hafifleterek onlara daha hızlı bir işlem gerçekleştirme gücü vermesinin yanı sıra bu hıza aynı zamanda yüksek doğruluk oranını da katarak işletmelerin basit hatalar yüzünden maddi kayıplar yaşamasının önüne geçmiştir. Bugün baktığımız vakit barkod hızlı satış sistemlerinde, stok takip yazılımlarında, kasalarda ve hatta restoranlarda aktif bir biçimde kullanılabilmektedir. Barkodun bahsettiğimiz üzere teknolojiye hızlı bir şekilde adapte edilebilmesi, barkod tabanından pek çok otomasyonun geliştirilmesine ve her sektörde aktif bir biçimde kullanılabilmesine neden olmuştur.

Restoran Adisyon Sistemi

Restoranlar için Geliştirilen Adisyon Programı ile alakalı Bilgi için Linke Tıklayabilirsiniz.

Barkod Kullanarak Stok Takip İşlemleri

Barkodun hayatımızda hız anlamında olsun, güvenilirlik anlamında olsun faydaları saymakla bitmemektedir.  Ürünlerinizin üzerinde sadece barkod bulundurmak dahi onları dünyanın neresine giderse gitsin takip edebilmenize olanak sağlamaktadır. Her kıtada bir deponuz bulunduğunu varsayalım ve bir ürüne sahip olduğunuzu varsayalım; sadece barkod numarasını sisteme girerek o ürünün hangi kıtada olduğundan hangi rafta olduğuna kadar bütün verileri elde edebilmektesiniz. Üstelik bu işlemi saniyeler içerisinde gerçekleştirerek, bütün depolardaki ürünlere tek tek bakma gereksiniminden kurtulmaktasınız. Sadece bununla da kalmamakta, bir kere barkod aracılığıyla sayım yaptıktan sonra istediğiniz zaman bütün stoklarınızı anlık olarak kontrol edebilmektesiniz. Bir ürün satışı gerçekleştirdiğiniz ya da alımı gerçekleştirdiğiniz vakit sistem otomatik olarak stok yükseltme veya düşürme işlemini gerçekleştirme olup sizlere defalarca kez sayım yapma derdi bırakmamaktadır.

Barkod Sistemleri Verilen Parayı Hak Ediyor Mu?

Barkod sistemlerine ödenen paralar bazı işletme sahipleri tarafından ilk başlarda gereksiz gibi algılansa dahi her biri ilerleyen süreçlerde üzerlerinden alınan iş yükü ve yanlış hesaplamalar sonucu oluşan maddi kayıpların önüne geçebilmesi nedeniyle büyük bir fayda sağladığını görebilmektedir. Bu doğrultuda bu sistemlere ya da otomasyonlara ödenen paralar uzun vadede kendini amorti etmekte ve geri kalan süreçlerde de sizlere kar marjı olarak geri dönüş sağlamaktadır.